17 C
Bursa
21 Temmuz 2024
BAL-GÖÇ – Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Balkan Yemekleri

Pırasalı Arnavut Böreği

Malzemeler

• 1 KG UN,
• 1 DEMET PIRASA,
• 1 KÜÇÜK SOĞAN,
• 1 YUMURTA,
• 1 KASE TEREYAĞI ve SIVI YAĞ KARIŞIMI,
• TUZ,
• KARABİBER,
• KIRMIZI BİBER,
• SU.

Yapılışı

BÜYÜKÇE BİR KABIN İÇERİSİNE UNU KOYALIM. (1 KG UNDAN, YOĞURMAK İÇİN OLAN KISMINI AYIRALIM.) UNUN İÇİNE TUZU İLAVE EDELİM ve ILIK SU ile KARIŞTIRIP YUMUŞAK BİR HAMUR YAPALIM. HAMURU BİR SÜRE DİNLENMEYE BIRAKALIM.
DİĞER TARAFTA BİR KÜÇÜK SOĞANI KÜP, KÜP DOĞRAYALIM. SIVI YAĞDA HAFİF KAVURALIM . ÜZERİNE KÜÇÜK, KÜÇÜK DOĞRANMIŞ BİR DEMET PIRASAYI İLAVE EDELİM. BİR SÜRE DAHA SOĞAN ile BİRLİKTE PİŞİRELİM. ÜZERİNE TUZ, KARABİBER ve KIRMIZI BİBERİ İLAVE EDİP, SOĞUMAYA BIRAKALIM.
DAHA SONRA DİNLENMEK ÜZERE BIRAKTIĞIMIZ HAMURU TEZGAHIN ÜZERİNE ALALIM ve İKİ PARÇAYA AYIRALIM. ( BİR PARÇA DİĞERİNDEN ÇOK AZ BÜYÜK OLABİLİR.) BÜYÜK OLAN PARÇAYI ALIP YOĞURALIM ve 13 EŞİT PARÇAYA AYIRALIM, HER BİRİNDEN KÜÇÜK BEZELER YAPALIM. 13 KÜÇÜK BEZEYİ AYRI, AYRI PASTA TABAĞI BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇALIM. ARALARINA ERİTİLMİŞ TEREYAĞI ve SIVI YAĞ KARIŞIMINDAN SÜRÜP, ÜST ÜSTE KOYALIM. DAHA SONRA ARALARI YAĞLANMIŞ 13 KAT HAMURU TEK BİR HAMUR OLARAK TEPSİ BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇALIM. BU HAMURU YAĞLANMIŞ FIRIN TEPSİSİNE ALALIM. HAMURUN ÜZERİNİ FIRÇA ile YAĞLAYALIM.
AYNI İŞLEMLERİ İKİYE AYIRDIĞIMIZ HAMURUN DİĞER YARISINA DA UYGULAYALIM. BU İKİNCİ KISIM HAMURU 12’ye BÖLELİM ve 12 AYRI BEZEYİ TEK, TEK AÇARAK ARALARINI YAĞLAYALIM. ÜST ÜSTE KOYARAK TEPSİ BÜYÜKLÜĞÜNDE TEK BİR HAMUR HALİNE GETİRELİM.
TEPSİDE BULUNAN HAMURUN ÜZERİNE HAZIRLADIĞIMIZ İÇ MALZEMEYİ YAYALIM. YENİ HAZIRLADIĞIMIZ HAMURU İÇ MALZENİN ÜZERİNE KOYUP, KAPATALIM. İKİ HAMURUN UÇLARINI BİR ARAYA GETİRİP, KIVIRALIM.
TEPSİDE HAZIR BULUNAN BÖREĞİMİZİ, KAŞIĞIN SAPIYLA SERVİS EDECEĞİMİZ BÜYÜKLÜKTE BÖLEBİLMEK İÇİN İŞARETLEYELİM. KALAN YAĞIMIZIN İÇERİSİNE YUMURTA SARISINI KOYUP KARIŞTIRALIM ve BÖREĞİMİZİN ÜZERİNE SÜRELİM. 180 DERECELİK FIRINDA 45-60 DAKİKA ARASINDA PİŞİRELİM. FIRINDAN ÇIKARDIĞIMIZ BÖREĞİMİZİ ILININCA İŞARETLEDİĞİMİZ YERLERDEN KESELİM ve SERVİS YAPALIM.
Kaynak Kişi​​ : Remziye KENTSÜ
Göç Edilen Yer ​: Anne tarafı Debre/K.Makedonya – Baba tarafı Manastır/K.Makedonya
Derleyen. ​​: Didem KENTSÜ

İlgili Yazılar

Tavuklu Kapama

selim

Baklava

selim

Ciğer Sarma

selim

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası