4 C
Bursa
14 Nisan 2024
BAL-GÖÇ – Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Balkan Yemekleri

Ciğer Sarma

Malzemeler:
* 1 kg kuzu gömleği,
* 1 kg karaciğer,
* 4 su bardağı pirinç,
* 1 yumurta sarısı,
* 1 kaşık tereyağı ya da sıvı yağ,
* 1’er tatlı kaşığı nane, karabiber, kuş üzümü, tuz.
Yapılışı:
  • İlk önce kuzu gömleği, ılık suda açılması için bekletilir.
  • Ciğerler ufak ufak doğranır. Öncesinde kuzu gömleğinin kalın kısımlarından alınan iç yağ; ince ince doğranıp, tavada hiç yağ koymadan orta ateşte eriyene kadar kavrulur. Sonra içine ciğerler ilave edilip, kavurmaya devam edilir. Rengi biraz döndükten sonra kendi suyuyla kısık ateşte pişmeye bırakılır.
  • Tamamen suyunu çektikten sonra, 4 su bardağı, daha önce sıcak ve tuzlu suda bekletilen pirinç güzelce yıkanıp içine ilave edilip, kavurmaya devam edilir. Tatlandırmak için, karabiber, tuz ve nane(isteğe göre kuş üzümü) ilave edilip 2-3 dakika kavurmaya devam edilir. 5 su bardağı sıcak su eklenip, pişmeye bırakılır.
  • Sonrasında yuvarlak bir kaseye kuzu gömleği yerleştirilip, içine ciğerli harçtan ilave edilerek üzerine gömlek kapatılır ve ters döndürülerek pişirmek üzere tepsiye yerleştirilir. Tamamı bitene kadar aynı işleme devam edilir. Üzerine 1 yumurta sarısı ve eritilmiş tereyağı ya da sıvı yağ karıştırarak hazırlanan sos sürülerek, fırında kızarıncaya kadar pişirilir.
  • Kızarmaya başlayınca arada tavada biriken yağ süzülerek pişirilmeye devam edilir. Yeteri kadar kızarınca fırından alınıp servis edilir.
  • Bu malzemelerle yaklaşık 15 adet ciğer sarma çıkıyor. Malzemenin yarısını kullanarak 7-8 adet olacak şekilde de hazırlayabilirsiniz.
Afiyet olsun.
Kaynak Kişi​ : Fatmagül Uzunoğlu
Doğum Yeri ​: Bulgaristan / Filibe / İstanimaka ( Asenovgrad)
Derleyen​ : Hayriye Ünal

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası