17 C
Bursa
21 Temmuz 2024
BAL-GÖÇ – Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Balkan Ülkeleri

Sırbistan

Sırbistan (Sırpça: Bu ses hakkındaСрбија (yardım·bilgi), Srbija), resmî adıyla Sırbistan Cumhuriyeti (Bu ses hakkındaРепублика Србија (yardım·bilgi), Republika Srbija), Güneydoğu Avrupa’da Panonya Ovası ile Balkanların kesişiminde bulunan bir ülkedir. Kuzeyde Macaristan, batıda Hırvatistan ve Bosna-Hersek, güneybatıda Karadağ, güneyde Kuzey Makedonya, doğuda Romanya ve Bulgaristan ile çevrilidir. Ülkenin Arnavutluk ile sınırının tümü tartışmalı Kosova bölgesinde kalır.[a] Sırbistan 7 milyon nüfusa sahiptir. Başkenti ve en büyük şehri Belgrad’dır.

Eski Taş Çağı’ndan beri insan yerleşimlerinin bulunduğu Sırbistan toprakları 6. yüzyılda Slav göçlerine uğradı, Erken Orta Çağ’da bölgede çeşitli zamanlarda Bizans, Frank ve Macar krallıklarına haraçgüzarlık yapan birçok bölgesel devlet kuruldu. Sırbistan Krallığı 1217’de Kutsal Makam ve İstanbul Rum Ortodoks Patrikhanesi tarafından tanındı ve Sırp İmparatorluğu adıyla 1346’da en geniş sınırlarına ulaştı. 16. yüzyılın ortalarında Osmanlılar günümüz Sırp topraklarının tümünü ele geçirdi. Osmanlı hakimiyeti zaman zaman Habsburg Monarşisi tarafından kesintiye uğradı. Habsburglar Voyvodina’dan başlayarak 17. yüzyıl sonlarından itibaren Merkez Sırbistan’a doğru genişledi. 19. yüzyıl başlarındaki Sırp İsyanları ile bölgenin ilk meşruti ulus devleti kuruldu. I. Dünya Savaşı’ndaki kayıplar ve eski Habsburg kraliyet toprağı Voyvodina’nın Sırbistan Krallığı’yla birleşmesinin ardından ülke diğer Güney Slav uluslarıyla Yugoslavya’yı kurdu. Yugoslavya değişik yönetim şekilleriyle varlığını 1990’lardaki Yugoslav Savaşları’na dek sürdürdü. Yugoslavya’nın dağılması sürecinde Sırbistan Karadağ ile bir birlik kurdu.[2] Ancak birlik 2006’da barışçıl bir şekilde dağıldı, böylece 1918’den beri ilk kez Sırbistan egemen bir devlet oldu.[3] 2008’de Kosova Meclisi tek taraflı bağımsızlık ilan etti. Kosova’nın bağımsızlığı uluslararası toplumdan farklı tepkiler aldı. Sırbistan halen Kosova’yı kendi toprağı kabul etmektedir.

Sırbistan üst-orta gelirli bir ekonomiye sahiptir. İnsani Gelişme Endeksi’nde 64. sıradadır. Üniter bir cumhuriyettir ve parlamenter sistemle yönetilir. Sırbistan BM, Avrupa Konseyi, AGİT, BİO, KEİ ve Orta Avrupa Serbest Ticaret Antlaşması üyesidir. 2014’ten beri AB üyeliği için müzakereler yürüten ülke 2025’e kadar Avrupa Birliği’ne katılmayı hedeflemektedir.[4] Sırbistan resmi olarak askeri tarafsızlık politikası yürütmektedir.

İlgili Yazılar

Slovenya

selim

Kosova

selim

Bosna Hersek

selim

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası