6 C
Bursa
5 Mart 2024
BAL-GÖÇ – Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Haber

“Şehidimiz Türkan Bebek’ i Anma” Programı

Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Killi’de 26 Aralık 1984 tarihinde, komünizm döneminde Türklere karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasını protesto etmek için toplanan kalabalığın içinde yer alan masum bir bebek, Türkan Bebek, açılan ateş sonucu şehit olmuştu. Henüz 18 aylıkken hayatını kaybeden Türkan Bebek, Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembol ismi oldu.

Killiler Kültür ve Dayanışma Derneği, her yıl düzenlediği “Şehidimiz Türkan Bebek’ i Anma” programıyla, anısını yaşatmaya devam ediyor. Bu yıl gerçekleşen programa BAL-GÖÇ Genel Başkanımız Prof. Dr. Emin Balkan ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz katılım sağladı. Genel Başkanımız, söz aldığı anma programında; Verilen mücadelenin gelecek nesillerdeki Bulgaristan Türklerinin kültürünü rahatça yaşayabilmeleri için olduğunu, Türkçe’nin yaşatılması için soydaşlarımızın ana dilde eğitim almalarını desteklemenin BAL-GÖÇ olarak üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Mustafa Karadayı İle Görüştü

selim

Mestanlı Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneğinin Cumhuriyetin 100. Yılı etkinliği gerçekleştirildi.

selim

Bulgaristan Türkü Nurgül Salimova Kadınlar Satranç Dünya İkincisi oldu.

selim

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası