22 C
Bursa
14 Haziran 2024
BAL-GÖÇ – Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Haber

“Şehidimiz Türkan Bebek’ i Anma” Programı

Bulgaristan’ın Kırcaali iline bağlı Killi’de 26 Aralık 1984 tarihinde, komünizm döneminde Türklere karşı uygulanan isim değiştirme kampanyasını protesto etmek için toplanan kalabalığın içinde yer alan masum bir bebek, Türkan Bebek, açılan ateş sonucu şehit olmuştu. Henüz 18 aylıkken hayatını kaybeden Türkan Bebek, Bulgaristan Türklerinin direnişinin sembol ismi oldu.

Killiler Kültür ve Dayanışma Derneği, her yıl düzenlediği “Şehidimiz Türkan Bebek’ i Anma” programıyla, anısını yaşatmaya devam ediyor. Bu yıl gerçekleşen programa BAL-GÖÇ Genel Başkanımız Prof. Dr. Emin Balkan ve Yönetim Kurulu Üyelerimiz katılım sağladı. Genel Başkanımız, söz aldığı anma programında; Verilen mücadelenin gelecek nesillerdeki Bulgaristan Türklerinin kültürünü rahatça yaşayabilmeleri için olduğunu, Türkçe’nin yaşatılması için soydaşlarımızın ana dilde eğitim almalarını desteklemenin BAL-GÖÇ olarak üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri olduğunu belirtti.

İlgili Yazılar

Çifte Vatandaşlara Sandık Çağrısı

selim

Recep Küpçü’yü Anıyoruz

selim

Ebulfez Elçibey’i anıyoruz

selim

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası