21 C
Bursa
20 Mayıs 2024
BAL-GÖÇ – Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği
Balkan Haberleri

Bakan Güler: Kuzey Makedonya ile yakın iş birliğimiz Balkanlar’ın güvenliğine katkı sağlar

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, “Daha güçlü ve müreffeh bir Kuzey Makedonya ile bölgesinde etkin, dünyada saygın bir güç olan Türkiye arasındaki dayanışma ve yakın iş birliği Balkanların güvenliğine daha fazla katkı sağlayacaktır” dedi.

Bakan Güler, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ile Kuzey Makedonya Milli Günü ve Silahlı Kuvvetler Günü dolayısıyla Divan Otel’de düzenlenen resepsiyona katıldı.

Kuzey Makedonya ulusal marşı ile İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan resepsiyonda konuşan Güler, sözlerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını ileterek başladı.

“Türkiye ile Kuzey Makedonya arasında derin tarihi ilişkiler var”

Güler, Türkiye ile Kuzey Makedonya arasındaki 600 yılı aşkın derin tarihi ilişkilerle, köklü kardeşlik bağlarına dikkati çekerek, “Asırları aşan bu kardeşlik bağlarının tezahürü olarak Türkiye, Kuzey Makedonya’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmuştur” diye konuştu.

Fotoğraf: DHA
[Fotoğraf: DHA]
İki ülke arasında siyasi, askeri, ticari, eğitim ve turizm başta olmak üzere birçok alanda mükemmel iş birliği fırsatlarının bulunduğunu dile getiren Güler, şunları söyledi:

“İş birliğimiz mütemadiyen gelişmektedir. Nitekim, Kuzey Makedonya’nın toplumsal yapısının uyum ve huzur içinde olması Balkanlar için son derece önemli olup aynı zamanda örnek teşkil etmektedir. Daha güçlü ve müreffeh bir Kuzey Makedonya ile bölgesinde etkin, dünyada saygın bir güç olan Türkiye arasındaki dayanışma ve yakın iş birliği Balkanların güvenliğine daha fazla katkı sağlayacaktır.”

İlgili Yazılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyelerini kabul etti

selim

Balkan ülkelerine ihracat artıyor

selim

Çevrim İçi Türkçe ve Türk Kültürü Dersleri Artık Bulgaristan’da

selim

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda sorun yaşamayacağınızı varsayıyoruz, ancak dilerseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Devamını Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası