Bal-Göç 2.Başkanı : "Avukat Hasan Altınsoy"

 

Kendi Anlatımıyla Av.Hasan ALTINSOY'un Özgeçmişi:

1944 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali-Cebel, Çakallar köyünde dünyaya geldim. Anne tarafından akrabalarımızın Türkiye’ye göç etmeleri üzerine ailemiz 1948 Mestanlı kasabasına yerleşmiştir.

Cebelli Ahmet Efendi olarak tanınan rahmetli babam Ahmet Altınsoy, Cebel ve Mestanlı yörelerinde 28 yıl öğretmenlik yapmıştır.

Ilkokul 1.sınıfı Öğretmen olan babamın yanında bitirdikten sonra Ilk, Orta ve Lise tahsilimi Mestanlı’da tamamladım. Askerlik görevini tamamladıktan sonra 1965 yılında Sofya Birleşik Tıp Okulunun Röntgen Laborantı bölümüne kaydımı yaptırdım ve 1967 yılında bu okuldan mezun oldum.

1967 yılında Kırcaali ili Eğridere (Ardino) kasabasındaki Bölge Hastanesinde Röntgen Laborantı olarak göreve başladım.

1971 yılında eşim, anne babam ve kardeşlerimle birlikte Türkiye’ye göç ettik. 1972 yılında SSK Bursa Bölge Hastanesinde Röntgen Laborantı olarak göreve başladım.

Bursa SSK Hastanesinde çalışmakta iken 1977 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun oldum. Hastanedeki görevimden ayrıldıktan ve bir yıllık Avukatlık stajını tamamladıktan sonra 1979 yılında Bursa Barosu’na kayıtlı Serbest Avukat olarak çalışmaya başladım.

1984 yılı Aralık ayında Bulgar hükümetinin soydaşlarımıza uyguladığı insanlık dışı baskı ve asimilasyon hareketine karşı sessiz kalamazdım.1985 yılında rahmetli Mümin Gençoğlu’nun başkanlığında kurulan (BAL-GÖÇ) BALKAN GÖÇMENLERI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞI’ne üye ve Yönetim Kurulu’nda Genel Sekreter olarak, Genel Başkanımızın 1992 yılında vefatından sonra da 1995 yılına kadar BAL-GÖÇ DERNEĞI Genel Başkanı olarak görev yaptım.

Yine rahmetli Mümin Gençoğlu’nun Başkanlığında Bursa BAL-GÖÇ DERNEĞI, İzmir BALKAN GÖÇMENLERI KÜLTÜR VE DAYANIŞMA DERNEĞI ve İzmit BALKAN TÜRKLERİ YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA DERNEKLERININ katılımıyla 1987 yılında kurulan (BGF) BALKAN TÜRKLERİ GÖÇMEN VE MÜLTECİ DERNEKLERİ FEDERASYONU’NUN kuruluşunda görev aldığım gibi değerli başkanımız Mümin Gencoğlu’nun 1992 yılındaki vefatına kadar Federasyon Genel Sekreteri, 1996 yılına kadar da Federasyon Genel Başkanı olarak görev yaptım. Evli ve iki çocuk babasıyım.

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman