Sizlerden Gelenler:
Gerçekten de gururum

 

 

 

 

Evet, Türkçe’m gerçekten de gururum, onurum ,anadilim her şeyim. Türkçe’yi, anadilini bilmeyen bir Türk çocuğu olamaz. Ben Türkçe’mi seve seve öğreniyorum .

Bana Türkçe’mi öğreten öğretmenimiz Birsen Faki Ömere sonsuz saygım vardır. Balon dergisi de ikinci bir öğretmenim. Bazı arkadaşlar Türçe’mizin kıymetini anlamakta güçlük çekiyor sanki.

Diyorlar ki:”Biz Bulgaristan’da yaşıyoruz, Türkçe ne gerek? Mecburi derslere bile girmiyor. Neden öğreneyim onu?”Bu çok yanlış bir mantık, buna mantık bile denemez. Bence bu bilgisizlik ve duygusuzluk. Bunlar hangi topluluğa mensup olduklarını dahi bilmiyor. Türkçe mecburi derslere girmese de biz Türk çocukları için çok mu çok önemli.

Nerede yaşarsak yaşayalım Türkçe’mizi bilmeliyiz. Bunu Türk asıllı olmamız gerektirir. Annemiz ve babamız, dede ve ninelerimiz Türk soylu değil mi? Ecdadımız öteden beri Türk. Öyleyse dilimizi bilmek, çok iyi öğrenmek borcumuzdur .Bir dil bilmek kişiyi biraz daha zenginletir, biraz daha güçlü yapar. Hele de o dil Türkçe’miz gibi güzel bir dilse.

Vatandaşı olduğumuz bir memleketin dilini bilmek de çok önemli ama Türkçe’yi bilmek de en azından o kadar önemli. Çünkü biz Türkçe’yi bilmezsek , Bulgarca’yı da hiç öğrenemeyiz .Almanca, Fransızca,İngilizce vs. dilleri öğrenmek ise söz konusu bile olamaz Bu konu tartışma dahi gerektirmez. Bir doğru var,önce anadilimizi mükemmel bilmeliyiz .Bundan sonra ülkemizin dili gelir, bunu da diğer diller izler. Bir dil bilmek altın değerindedir .Her dilde isim, sıfat,fiil vs. gramer kategorileri vardır ki, bunları önce anadilimizde görmeli ve öğrenmeliyiz. Bu da sonra yabancı dili benimsememizi kolaylaştırır. Sevgili arkadaşlarım size bir önerim var: Her şeyden önce anadilimiz gelir, bunu sakın unutmayalım ve Türkçe’mizi seve seve öğrenelim!

Nargis İsmail

http://www.balongonul.hit.bg

 

 
 

 

 

Muhacir diye küçümsenenler,tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,yani "Düşmanla sonuna kadar dövüşenler"  çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak,çekilmek nedir bilmeyenlerdir.Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır.
17.01.1931  M.Kemal Atatürk
 

 

 

.

2005-Bal-Göç web sitesi tasarımı:Erdinç Kahraman