Duyuru, Haber ve Aktivite arşivine ulaşmak istediğiniz yılı seçiniz:

<2002>

<2003>

<2004>

<2005>

<2006>

<2007>

<2008>

 

 

2008 Yılına Ait Duyuru,Haber ve Aktivite Arşivi

 

 

 

 

 

- Yeni yılınız kutlu olsun.

 

 

 

 

 

- 3 Ocak 2009 Cumartesi akşamı saat 20:00'de Çağdaş Eğitim Kooperatifi Kültür Merkezi, Görükle/Bursa'da ; Derneğimiz ile Görükle Belediyesi'nin birlikte organize ettiği ve Bahtiyar ÖZDEMİR' in Konuk Sanatçı olarak katılacağı, BAL-GÖÇ Türk Halk Müziği Koromuzun konserine katılarak bizleri onurlandırmanız dileğiyle.   Not : Katılım ücretsizdir.

 

 

 

 

 

- "Biz Buradayız" programı Yunanistan'da yaşayan Batı Trakya Türklerinin yanı sıra artık Bulgaristan'daki Türklerin de yaşamlarından kareleri ekrana taşıyor.

Bulgaristan Türklerinin bayramlaşma adetleri, yemekleri, kurban bayramının tüm coşkusu ve Kırcaali Camii'nde kılınan bayram namazı, Müslüman ve Ortodoks dini liderlerin dostluk ve kardeşlik mesajları ... Hülya Emin'in hazırlayıp sunduğu Biz Buradayız programı her Cumartesi TRT INT ekranlarında.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov onuruna Çankaya Köşkünde Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün verdiği yemeğe BGF ve BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan'da katıldı.

 

 

 

 

 

- Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput'un Balgöç ziyareti.

 

 

 

 

 

- Balkan göçmenlerinden Başbakan Erdoğan'a teşekkür plaketi

 

 

 

 

 

- Kurban Bayramı nedeniyle Genel Merkezimizde düzenlemiş olduğumuz bayramlaşma törenimize katılan tüm misafirlerimize teşekkürlerimizi sunarız.

 

 

 

 

 

- BASIN AÇIKLAMASI - 29.11.2008

 

 

 

 

 

- Göçmen Konutları ile ilgili 5819 sayılı kanun TBMM tarafından kabul edildi.

 

 

 

 

 

- Filibe Yöresi Kültür ve Dayanışma Derneği(FİL-DER) nin 4. Genel Kuruluna BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan yönetim kurulu üyeleriyle birlikte katıldı.

 

 

 

 

 

- BAL-GÖÇ Bandırma Şubesinin yeni yönetim kurulu üyeleri 29.11.2008 Cumartesi günü BAL-GÖÇ Genel Merkezini ziyaret ettiler.

 

 

 

 

 

- Yeni Seçilen Şube Yöneticilerinin Ziyareti

 

 

 

 

 

- Vatan Mahallesinde Toplantı Yapıldı.

 

 

 

 

 

- Bursa Barosu Başkanlığına seçilen Zeki Kahraman makamında ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

- 30 OCAK 2009 - 6 ŞUBAT 2009 PAMPOROVO TURU

 

 

 

 

 

- Balkanlarda Türk Kültürü Dergisi 70. Sayısı

 

 

 

 

 

- Sofya Bölge Müftüsü Necati Ali'nin Ziyareti

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Karacabey Temsilciliğinin Organize Ettiği Gece

 

 

 

 

 

- ANKARA / ANITKABİR ZİYARETİ

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Görükle Şubesi'nin 7. Olağan Kongresi; 09.11.2008 Pazar günü Görükle Ali Durmaz İlköğretim Okulu Spor Salonu'nda yapıldı.

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Kestel Şubesinin olağan genel kurulu 02.11.2008 Pazar günü yapıldı.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan Kırcaali ili Koşukavak kasabasına bağlı Egrek Köyünün Cami minaresi ve halıları Osmangazi Belediyesi tarafından yaptırıldı.

 

 

 

 

 

- Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah makamında ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

- Kırcaali'de Park ve Okul Açılışları

 

 

 

 

 

- Kırcaali ile Bursa Osmangazi Belediyeleri arasında kardeşlik protokolü imzalandı.

 

 

 

 

 

- Bayramlaşma Törenimize Yoğun İlgi

 

 

 

 

 

- Orhangazi Şubemizin Genel Kuruluna ait resimler

 

 

 

 

 

- BAL-GÖÇ Genel Merkez Kültür, Sanat ve Spor Komisyonu tarafından organize edilen 24 Ekim 2008 ve 31 Ekim 2008 tarihleri arasındaki Orta Avrupa Turu bünyesinde; 24 Ekim Cuma sabahı Bursa’dan yola çıkan BAL-GÖÇ ile FİL-DER yönetimi ve üyelerinden oluşan grup, 4 ülkenin başkentleri olan Viyana, Bratislava, Prag ve Budapeşte’nin tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını gezerek 31 Ekim Cuma akşamı Bursa’ya döndü.

 

 

 

 

 

- Genel Başkanımız Prof. Dr. Emin BALKAN, U.Ü. Avrasya Topluluğu'nun iftarında konuklara hitaben bir konuşma yaptı.

 

 

 

 

 

- Bursa Valisi Şahabettin Harput Bursa'daki Soydaş ve Hemşehri dernek yöneticilerine Göl Restaurantta iftar yemeği verdi

 

 

 

 

 

- Bal-Göç Genel Merkezi'nin iftarı yapıldı

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan ve yönetim kurulu üyeleri Eğridereliler Derneği'nin vermiş olduğu iftar yemeğine katıldılar.

 

 

 

 

 

- “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” 16.09.2008 tarih ve 26999 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

 

 

 

 

- Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mete Cengiz makamında ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

- Kırcaali'nin Belediye Başkanı Hasan Aziz ile Avrupa Parlamentosu Milletvekili Vladko Todorov Panayotov, Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneğini (BAL-GÖÇ) ziyaret etti.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Bursa  Şubesi’nin temeli Adalet mahallesi, Adalet Meydanında atıldı.Temel atma törenine BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan ve yönetim kurulu üyeleri de katıldılar.

 

 

 

 

 

- Haskova Tıp Koleji yetkililerinden Bal-Göç'e ziyaret

 

 

 

 

 

- Bulgaristan Burgaz ili, Ruen(Uluağnı) kasabasındaki HÖH'li Muhtarlar BALGÖÇ Genel Merkezini ziyaret ettiler.

 

 

 

 

 

- TÜRK EKONOMİ BANKASI HÜRRİYET ŞUBESİ - BAL-GÖÇ ÜYELERİ İÇİN TÜKETİCİ KREDİSİ ÖDEME TABLOSU

 

 

 

 

 

- Balgöç Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan, Bursa Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Atatürk'ün babasının doğduğu yörük köyü olan Kocacık Köyünü  ziyaret ederek; köydeki nişan ve düğün törenlerine katıldı.

 

 

 

 

 

- Üsküp yakınlarındaki Studeniçan Köyünde pehlivan güreşleri eşliğinde düzenlenen düğün merasimine katılındı.

 

 

 

 

 

- Murat Hüdavendigar'ın ölümünün 619. yılındaki anma törenleri

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan ve yönetim kurulu üyesi Yard. Doç.Dr. İsmail Selimoğlu 10.08.2008 Pazar Günü Üsküp Kalesinde organize edilen Çocukları Sünnet Projesi'ne katıldılar.

 

 

 

 

 

- Türk Halk Müziği Koromuzun koristleri; Bal-Göç Kestel Şubemizin organizasyonu ile 06/08/2008 akşamı, 8.Kestel Kültür ve Sanat Festivali bünyesinde Rumeli/Balkan türkülerini seslendirdiler.

 

 

 

 

 

- Bal-Göç'te 800 pasaport dağıtıldı,600 yeni başvuru yapıldı.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan'dan 15 il ve ilçe müftüsü Bursa'daydılar

 

 

 

 

 

- Balkan gecesi coşku içerisinde gerçekleşti

 

 

 

 

 

- Finansbank’tan, Bulgaristan’daki çalışma sürelerini borçlanmak isteyenler başta olmak üzere, tüm camiamıza özel tüketici kredisi:

Finansbank tarafından Bal-Göç Üyelerine ve Bal-Göç'ün yönlendirdiği kişilere özel yapılan
tüketici kredisi ödeme tablosu bilgilerinize sunulmaktadır. Söz konusu kredi çalışması tüm Bursa içi, Bandırma, Yalova, İnegöl için yapılacaktır. Bu yerler dışında Federasyona bağlı diğer dernekler bu imkanlardan yararlanmak isterlerse Finansbank Bölge Bireysel Yöneticisi Hüseyin ERDEN ile iletişime geçebileceklerdir. Kampanya 31.07.2008'e kadar devam edecektir.                  Tüketici kredisi ödeme tablosu(excel dosyası)

 

 

 

 

 

- BAL-GÖÇ Genel Merkez Kültür, Sanat ve Spor Komisyonu tarafından organize edilen 04 Temmuz 2008 ve 09 Temmuz 2008 tarihleri arasındaki Bulgaristan Kültür Turu bünyesinde; 04 Temmuz Cuma gecesi Bursa’dan yola çıkan grup, Burgaz, Burgaz/Nesabar, Varna, Varna/Altınkum, Şumnu, Tırnova, Plevne, Sofya ve Filibe’nin tarihi, kültürel ve turistik mekanlarını gezerek 10 Temmuz Perşembe sabahı Bursa’ya döndü.

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan,Yıldırım Belediyesinin düzenlediği Yıldırım Beyazıd'ı anma ve Molla Yegan Kültür Merkezi açılış törenine katıldı.

 

 

 

 

 

- BALGÖÇ Orhangazi Şubesi'nin geleneksel yemeği 05.07.2008 akşamı yapıldı.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan emekli aylıklarını Türkiye'den almakta olan vatandaşlarımızın sağ olduklarını kanıtlamak amacı ile; yılda 2 defa (Ocak ve Temmuz aylarında) verilmesi gereken yaşam belgeleri, Genel Merkezimiz ve Şubelerimizde, Bulgaristan Sigorta Enstitüsüne ulaştırmak üzere  1- 15 Temmuz 2008 tarihleri arasında kabul edilecektir.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan Milletvekilleri ile yaptığımız istişareler sonucu; oradaki çalışmalarını borçlanmak isteyen, ancak ellerinde belgeleri olmayan soydaşlarımızın bu belgelerini Bulgaristan'da bağlı bulundukları  illerden, bizzat veya  vekaletname ile (vekaletnameler noter tasdikli tercümeleri ve "Apostille" mühürlü olacak) müracaat ederek, 1 ay içerisinde alabilecekleri anlaşılmıştır. İlgililere duyurulur.

 

 

 

 

 

- Bulgaristan Cumhuriyeti Milletvekillerinin ziyareti dostluk ve kardeşlik rüzgarı estirdi.

 

 

 

 

 

-BGF ve BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan,yönetim kurulu üyeleri ve Bandırma ile İznik Şube Başkanlarıyla birlikte Kestel'de yapılan Yenimahalleliler Yaz Şölenine katıldılar

 

 

 

 

 

-BGF ve BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan, Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Gündoğdu Köyünde yapılan Filibeliler Derneğinin Pikniğine katıldılar.

 

 

 

 

 

-04/07/2008 – 09/07/2008 BULGARİSTAN KÜLTÜR TURU (Bilgi İçin: 0 224 360 36 85 )

 

 

 

 

 

-Balkan Rumeli Göçmenleri Konfederasyonu (B.R.G.K.)Genel Kurulu yapıldı

 

 

 

 

 

-Bulgaristan'ın Şumnu (Şumen) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Dimco Stankov,Türk öğrencilerini üniversitelerine davet etti.

 

 

 

 

 

-1. Kestel Balkan Panayırı

 

 

 

 

 

-BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Rumeli Dernekleri Federasyonu(RUDEF) pikniğine katıldılar.

 

 

 

 

 

-Osmanpazar ve Eskicuma Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin pikniğine katılındı.

 

 

 

 

 

-BALGÖÇ Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte  Kırcaali, Cebel,Gölcüklüler mevlidine katıldı.

 

 

 

 

 

-BALGÖÇ'ün Yeni Yasa ile İlgili Bilgilendirme Toplantısı Ovaakça’da yapıldı.

 

 

 

 

 

-BGF Genel Başkanı Prof.Dr.Emin Balkan,Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneği'nin 31.05.2008 akşamı yapılan yemeğine katıldı.

 

 

 

 

 

-Bulgaristan Burgaz ili Ruen(Uluağıl) Belediyesi'nin Düzenlediği Kutlamalara Katılındı

 

 

 

 

 

-Cebelliler'in Coşkusunu Paylaştık

 

 

 

 

 

-Kestel'de Düzenlenen Toplantı,Vatandaşlarımızın Yoğun Katılımıyla Yapıldı.

 

 

 

 

 

-Yeni Sosyal Güvenlik Yasasına Göre Borçlanma Yapmak İsteyenlere Yönelik Olarak SOSYAL GÜVENLİK KURUMU TARAFINDAN YAYINLANAN GENELGE (PDF formatındadır.)

 

 

 

 

 

-Yeni Sosyal Güvenlik Yasasına Göre Borçlanma Yapmak İsteyenlere Yönelik Olarak Kestel'de Düzenlediğimiz Bilgilendirme Toplantısına Katılanlar Tarafından En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

 

 

 

 

-Zorunlu göçle Bulgaristan’dan gelen soydaşlarımızın oradaki çalışmalarını borçlanabilmeleri ile ilgili 5754 Sayılı Kanun  yürürlüğe girmiştir.
Başvuru Şeklini ve Gerekli Belgeleri Öğrenmek İçin Tıklayınız.

 

 

 

 

 

-Serkan İnceoğlu' nun Bursa Hakimiyet Gazetesi'nde yayınlanan yazısı:
"
Soydaşların Genel Başkanıyla…
"

 

 

 

 

 

-AKP Bursa Milletvekilleri Mehmet Emin Tutan ve  Sedat Kızılcıklı, Genel Başkan Prof.Dr.Emin Balkan'ı makamında ziyaret ettiler.

 

 

 

 

 

-Bulgaristan’ın Burgaz İli, Sırakaya Köyü Yordan Yovkov İlköğretim Okulu Öğrencileri, 23 Nisan’da Orhangazi Şubemizin Misafiriydi.

 

 

 

 

 

-İznik Şubemizce Şumnu Şehri "Vasil Levski" İlköğretim Okulu’ndan davet edilen çocuklar
23 Nisan coşkusunu İznik'te yaşadılar.

 

 

 

 

 

-İznik Şubemizce Şumnu Şehri "Vasil Levski" İlköğretim Okulu’ndan davet edilen çocuklar
23 Nisan coşkusunu İznik'te yaşadılar.

 

 

 

 

 

-Resim Yarışmamıza katılan eserler sergilendi

 

 

 

 

 

-Bal-Göç’ den Müzik Ziyafeti

 

 

 

 

 

-3.Bal-Göç Ali Durmaz Futbol Turnuvası Sona Erdi: "Cebel Gökçeler A.Ş. Şampiyon"

 

 

 

 

 

-Dağılma Dönemi'nin Medar-I İftiharları: Rodop Muvakkatesi Ve Garbi Trakya Müstakilesi Örnekleri

 

 

 

 

 

-02 Mayıs 2008 Cuma akşamı saat 20:30'da Bursa/Tayyare Kültür Merkezi Büyük Salon' da ; Derneğimiz ile Bursa Osmangazi Belediyesi'nin birlikte organize ettiği ve TRT İzmir Radyosu sanatçılarından Sayın Ali ÇAKAR' ın Konuk Sanatçı olarak katılacağı, Türk Halk Müziği Koromuzun konserine katılarak bizleri onurlandırmanız dileğiyle...Katılım Ücretsizdir....

 

 

 

 

 

-Basın Duyurusu : "Sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelerden zorunlu göçe tabi tutulduktan sonra,  Türk vatandaşı olup Türkiye’de ikamet edenlere geldikleri ülkedeki hizmetlerini borçlanma imkanı getirilmiştir."

 

 

 

 

 

-Bal-Göç tarafından, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında; ilköğretim ikinci kademe öğrencileri arasında düzenlenen "ÇOCUK GÖZÜYLE GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ” konulu resim yarışması sonuçlanmış olup, dereceye giren eserler tespit edilmiştir.

 

 

 

 

 

-Bal-Göç Osmangazi Şubesinden günübirlik Çanakkale Gezisi

 

 

 

 

 

-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı RESİM YARIŞMASI Konu:“ÇOCUK GÖZÜYLE GELENEK VE GÖRENEKLERİMİZ

 

 

 

 

 

-Bal-Göç Osmangazi Şubesinden günübirlik Çanakkale Gezisi

 

 

 

 

 

-Geleneksel hale gelen 3. "Ali DURMAZ Futbol Turnuvası"  maç programı

 

 

 

 

 

-3.Bal-Göç Ali Durmaz Futbol Turnuvası başladı

 

 

 

 

 

-Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi Branimir Mladenov, BAL-GÖÇ Genel Merkezi'ni ziyaret etti.

 

 

 

 

 

-“Kanserde Doğru Beslenme” Konulu Panel

 

 

 

 

 

-BGF Yönetimi  Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal’ı  makamında ziyaret etti.

 

 

 

 

 

-Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah'ın Ziyareti

 

 

 

 

 

-"Göçmen Gözler" Filminin Galası Yapıldı.

 

 

 

 

 

-AİHM'den Yunanistan'a mahkumiyet

 

 

 

 

 

-24 Mart 2008 tarihinde Nilüfer Belediyesi ile ortaklaşa olarak "Fidan Dikme" etkinliği düzenlendi.

 

 

 

 

 

-23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı  RESİM YARIŞMASI katılma şartları

 

 

 

 

 

-Yıldırım Emniyet Müdürümüzden  BALGÖÇ Genel Merkezine ziyaret

 

 

 

 

 

-Pasaport işlemlerinde Balgöç’e özel uygulama: Konsolosluk işlemleri soydaşların ayağına geldi

 

 

 

 

 

-Devlet Bakanı Sait Yazıcıoğlu makamında ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

-Bulgaristan'ın Ankara Büyükelçisi ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

-(BGF) yönetim kurulu toplantısı Kartal Balkanlılar Kültür ve Dayanışma Derneğinde yapıldı.

 

 

 

 

 

-Kırcaali Milli Eğitim Müdürlüğü Türkçe Eğitim Müfettişi ( Anadil Eğitim Müdürü) Harun Bekir'in ziyareti

 

 

 

 

 

-Bal-Göç tarafından Bursa Huzurevine yapılan ziyarete ait resimler

 

 

 

 

 

-"Hoş geldin bağımsız Kosova Cumhuriyeti"

 

 

 

 

 

-"Bulgaristan Hadise" adlı internet sitesi Genel Başkanımız Prof.Dr. Emin Balkan ile yapılan röportajı yayınladı.

 

 

 

 

 

-01-08 şubat 2008 tarihleri arasında; kültürel ve sportif içerikli olarak düzenlenen gezi çerçevesinde Bulgaristan’daydık.

 

 

 

 

 

-Bal-Göç Yönetimi Demirtaş'ta kıraathane toplantısı yaptı.

 

 

 

 

 

-Kurucu Genel Başkanımız merhum Mümin Gençoğlu ölüm yıldönümünde mezarı başında anıldı.

 

 

 

 

 

-Mestanlı Belediye Başkanı Erdinç Hayrullah makamında ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

-Bal-Göç Heyeti Cebel ve Kırcaali'de temaslarda bulundu.

 

 

 

 

 

-Bal-Göç heyeti, Kirli' deki Türkan Çeşme Anıtına giderek; saygı duruşunda bulunup, dualar okudular.

 

 

 

 

 

-Koşukavak  Tokatçık Köyündeki ilköğretim okulu BAL-GÖÇ tarafından onarıldıktan sonra yeniden açıldı.

 

 

 

 

 

-Bal-Göç Heyetinin Bulgaristan Resimleri

 

 

 

 

 

-Bal-Göç Kadın Komisyonu Üyeleri,  Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği’ni Ziyaret Ettiler.

 

 

 

 

 

-Bursa Valisi Sayın Şahabettin Harput makamında ziyaret edildi.

 

 

 

 

 

-Prof. Dr. Emin Balkan Kestel Yenimahallelilerin lokal açılışına katıldı.

 

 

 

 

 

-BAL-GÖÇ Karacabey Temsilciliği açıldı.

 

 

 

 

 

-B.G.F. Heyeti'nin Ankara Temasları

 

 

 

 

 

-Genel Başkanımızın Yılbaşı Kutlama Mesajı

 

 

 

 

 

-Kurban Bayramı nedeniyle düzenlemiş olduğumuz bayramlaşma töreni

 

 

 

 

 

-Genel Başkanımızın Kurban Bayramı Mesajı

 

 

 

 

 

 

 

 

Muhacir diye küçümsenenler,tarihin yazdığı savaşlarda en geriye kalanlar,yani "Düşmanla sonuna kadar dövüşenler"  çekilen ordunun ri'cat hatlarını sağlamak için kendilerini feda edenler ve düşman karşısında kaçmak,çekilmek nedir bilmeyenlerdir.Muhacirler kaybedilmiş ülkelerimizin milli hatıralarıdır.
17.01.1931  M.Kemal Atatürk
 

 

 

.

2002-2007-Bal-Göç web sitesi tasarımı:Erdinç Kahraman