21 Şubat Uluslararası Anadil Günü nedeniyle açıklama

 

Anadilimiz Türkçe, Türk Kültürümüzü yarınlara taşıma aracıdır. Ana dilinden mahrum kalan insanlar için, kendi örf ve adetlerinin, tarihinin, gelenek ve göreneklerinin yok olma gerçeği kaçınılmazdır.

Milli Kültürümüzün temelini Türkçe Eğitim oluşturmaktadır. Bu konuda, ebeveynlerin ve eğitim çalışanlarının hassasiyeti çok önemlidir.

Bulgaristan’da Türkçe eğitim seçmeli ders olarak, 1992 yılında basılan kitaplarla devam ettirilmekte iken, 2019/2020 ders yılında Bulgaristan Türkçe Öğretmenleri Dernekleri destekleriyle Türkçe kitaplar güncellenerek ve ilgili bakanlık ve kurumlarca bastırılarak, okullara dağıtılmıştır. Bu konuda katkı sağlayan ve emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz.

Balkanlarda ve bütün Türk Dünyasında Türk Dilinin yaşatılması için, Türkçe eğitime erişmeyi zorlaştıran prosedürlerin kaldırılması, Türkçe eğitime erişiminde problem yaşayan öğrencilere alternatif eğitim imkanları sağlanması, Türkçe eğitim için dilekçe verme zorunluluğunun kaldırılması, radyo ve televizyon kanallarında Türkçe programların sayısının arttırılması ile ilgili çalışmaların bir an önce faaliyete geçmesi için, gereken tüm çalışmaların takipçisi olacağız. Bu vesile ile;

21 Ocak “Dünya Anadil Günü” Kutlu Olsun

21.02.2020

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman