27.10.2019 Pazar günü gerçekleştirilen Bulgaristan Yerel Seçimlerine ilişkin açıklamadır

 

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAI-GÖÇ) olarak, Bulgaristan’da 27.10.2019 Pazar günü gerçekleştirilen yerel seçimlerde, halkın hür iradesiyle demokratik bir şekilde vatandaşın takdirini kazanarak, seçilen Belediye Başkanı ve yöneticilerini tebrik eder başarılar dileriz.

Bir milyonun üzerinde Türk ve Müslüman nüfusun yaşadığı Bulgaristan Cumhuriyeti'nde, demokrasinin uygulanır olması en büyük dileğimizdir.

Ancak, yerel seçimlerde, AB dışındaki üçüncü ülkelerde yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının bulundukları ülkelerde veya Bulgaristan’a gelerek oy kullanabilme hakları ellerinden alınmasının verdiği rahatsızlığı da belirtmek isteriz. Keza genel seçimlerde de bürokratik engellemeler dahil, soydaşlarımızın demokratik haklarını rahatlıkla kullanamadıkları da bir gerçektir.

Bu şekildeki uygulamaların insan haklarına aykırı olduğu, “Zorunlu Göç” ile yurdundan yuvasından kopartılan ve halen ülkemizde yaşamakta olan soydaşlarımızın seçme ve seçilme haklarının saklı kalması gerektiği düşüncesiyle, yerel seçimlerin hayırlara vesile olmasını dileriz.

29.10.2019

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman