Uzun Süreli İkamet Başvurusu Fırsatını Değerlendiriniz


08 Ocak 2018, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Uzun Dönem İkamet Tezkeresi sürecinin 08 Ocak 2018 tarihinden itibaren yeniden başladığı bildirildi.

16 Ağustos 2017 tarihinde Göç İdarelerine talimat yazısı gönderilerek, Uzun Dönem İkamet Tezkeresi başvuru süresi, 31 Aralık 2017 tarihine kadar uzatılmıştı.

08 Ocak 2018 tarihinde yayımlanan genelge ile 31 Aralık 2017 tarihine kadar Türkiye’ye giriş yapmış olan Bulgaristan Türkleri ,Ahıska Türkleri ve Yunanistan Türklerine Uzun Süreli İkamet verilmesi süreci yeniden başlatılmıştır.

Göç İdaresi’nden daha önce alınan ve henüz günü gelmeyen randevular da geçerliliğini koruyacak olup, randevu gününde evraklarını teslim etmek sureti ile başvuru işlemini tamamlayabileceklerdir.

Uzun Süreli İkamet İzni başvuruları tüm illerde Göç İdarelerinden alınacak randevu ile gerçekleştirilecek. Başvuru için mevcut geçerli Bulgaristan Pasaportu veya kimliği olanlar ve 31 Aralık 2017’den önce Türkiye’ye giriş yapmış olanlar (Türk soylu olarak ikamet izni almış veya almamış olması fark etmemektedir) www.goc.gov.tr web sitesi üzerinden ikinci bir tebliğe kadar, aldıkları randevu tarihleri daha ileri tarihli olsa bile başvurmaları gerekmektedir.

Geçerli pasaportu bulunmayan ile İkamet Tezkeresi sahipleri bizzat illerindeki Göç İdarelerine başvuracaklardır.

Mevcut İkamet Tezkeresi veya Çalışma İzni bulunan Bulgaristan Türkleri de UZUN DÖNEM İKAMET TEZKERESİ için başvurabileceklerdir.

Bu başvurularını www.goc.gov.tr e-ikamet sistemi üzerinden geçiş başvurusu yaparak uzun dönem ikametine başvuracaklardır.

Mevcut İkamet Tezkeresi bulunmayanlar ise e-ikametten ilk başvuru şeklinde başvurularını yapacaklardır.

TÜRK SOYLULARDAN UZUN DÖNEM İKAMET İZNİ İÇİN İSTENİLEN BELGELER:

1. Başvuru Formu ( Geçerli pasaportu olanlar www.goc.gov.tr adresinden e-ikamet linkinden uzun dönem seçerek müracaat edecek),

2.Başvuru Dilekçesi (EK 2) ( Geçerli pasaport olmayanlar ),

3.Tebligat Formu (EK 3 ),

4.Taahütname (EK 4),

5.Pasaport ve mevcut ikamet teskeresi fotokopisi

6.Varsa Önceki İkamet İzin Belgesi,

7. 4 Adet Biyometrik Fotoğraf (Son 6 ay içinde çekilmiş, Önden yüzü açık, fonu beyaz, Dijital hali genişlik 220, yüksek 290 piksel olmalı),

8.Adli Sicil Belgesi (11 Yaş üzeri olanlar için gereklidir, kendi ülke makamlarından veya Türk adli makamlarından alınabilir),

9. İkamet İzni Kart Bedeli (Vergi Dairesine yatırılacak)

10. Bulgaristan kimlik kartı fotokopisi.

 

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman