Nevrokop'ta (Gotse Delçev) Kardeşlik Rüzgarı Esti:
"BAL-GÖÇ Tarafından Lıjnitsa Köyünde İftar Yemeği Verildi"

 

Nevrokop (Gotse Delçev) Belediyesi'ne bağlı Lıjnitsa Köyünde 21.06.2017 tarihinde çarşamba akşamı iftar verildi. Kadir Gecesi öncesinde verilen iftara 7'den 70'e bütün köy halkı ile dini görevliler, idari yöneticiler ve siyasi parti temsilcileri dahil çevre köylerden de misafirler katıldı.

İftar öncesi Balgöç temsilcileri Nevrokop'taki tarihi ve doğal yerleri ziyaret etti. Rumeli Beylerbeyi Mehmed Bey'in babası adına yaptırdığı ve günümüzde Osmanlı'dan kalan tek camii özelliği bulunan Karaca Paşa Camii ziyaret edildi. Harabe halilnde içler acısı bir durumda bulunan bu ecdad yadigarı hakkında Uludağ Üniversitesi'nde doktorasını sürdüren Asan Ristemov bilgi verildi. Ardından tarihi evleriyle muhteşem doğa manzarasına sahip Üçdoruk (Delçevo) Köyü ziyaret edildi.

İftar öncesi Bal-Göç temsilcileri Lıjnitsa köyü muhtarına nezaket ziyaretinde bulundu. Köy muhtarı Zafer Koynarov yöneticisi olduğu köyü hakkında bilgi verdi. İkinci dönem bu görevi yürüten Koynarov, birinci döneminde bağımsız, ikinci dönemde ise HÖH listesinden seçime girdiğini ifade etti.

Bin altı yüz kişi kayıtlı nüfusu bulunan Lıjnitsa'nın, 1989 zorunlu göçle Türkiye'ye göç eden pek çok akrabaları bulunduğunu ifade edildi. En çok Manisa'ya bağlı Karaağaçlı ve Kocaeli ile Bursa'da akrabaları yerleşmiş olduğu ifade edildi.

İftar yemeği Lıjnitsa Köyü Ortaokulu'nun spor salonunda düzenlendi. Iftar saati öncesi salon tıklım tıklım dolduruldu. İftara DOST Partisi MYK üyesi ve geçen parlamento seçimlerinde milletvekili adayı olan Mehmed Haci, DOST Partisi Cuma-ı Bala (Blagoevgrad) İl Başkanı İsmail Cinci, Köy Muhtarı HÖH üyesi Zafer Koynarov, 1989 isimleri geri alınmasında önde mücadele eden kişiler de katıldı.

Ramazan ayının manevi atmosferinde ve birlik beraberlik içerisinde geçen iftar yemeğinde Lıjnitsa Köyü imamı Muhammed Kamber, uzaktan gelen Bal-Göç temsilcilerine teşekkür ederek yapılan hayır ve hasenatın Yüce Allah'tan kabul edilmesi için dua ve niyazda bulundu.

Bal-Göç Genel Başkan Yardımcısı Sadık Yılmaz da, iftara katılanlara mübarek Ramazan ayını tebrik ederek uzaktan gelip buraya gelmelerini ancak kardeşlik duyguları sayesinde olduğunu ifade etti. Bal-Göç hakkında kısa bilgiler veren Yılmaz, Türkiye'de en büyük göçmen derneği olduklarını vurguladı.

Acı günde mutlu günde her daim ayrım yapmaksızın Bulgaristan'daki dost, akraba ve komşularının yanında olduklarını ve bundan sonra da olacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 

Habere ait DİĞER FOTOĞRAFLARI, Balkan Adlı Facebook Sayfamızda Görmek İçin BURAYA tıklayınız.

 

Facebook'ta Paylaşın

 


Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman