(BGF)Basın Açıklaması:
17 Nisan 2015 Cuma Günü Gümülcine’deki Yenicemahalle Camisine Karşı Yapılan Saldırı Hakkında

 
  
 

Değerli Basın Mensupları,

17 Nisan 2015 Cuma günü Gümülcine’deki Yenicemahalle Camii sabah saatlerinde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından kundaklanmış ve camide büyük çapta maddi hasar meydana gelmiştir. Kundaklama eyleminde can kaybının olmaması teselli kaynağı olmakla birlikte soydaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isteriz.

Son yıllarda Batı Trakya ve Bulgaristan özelinde Evlad-ı Fatihân’ın yoğun olarak yaşadığı illerdeki ibadethanelerimiz başta olmak üzere kültürel ve dini binalarımıza yönelik saldırıların artış kaydettiği görülmektedir.

Gümülcine’de yaşanan kundaklama eylemi Balkanlar’daki Türk-İslam eserlerine yöneltilen sistematik saldırıların sadece son halkasını oluşturmaktadır. Gümülcine’nin yanı sıra kısa aralıklarla Bulgaristan’ın Filibe şehrinde yer alan Muradiye Camii’ne de saldırılarda bulunulmuştur.

Bu eylemlerin Avrupa Birliği (AB) üyesi olan iki komşu ülkede gerçekleştirilmiş olması ise oldukça manidardır. Balkanlar coğrafyasında ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların etnik krize yol açma tehlikesi göz önünde bulundurulduğunda, her iki ülkede de belirsiz bir tablo ile karşılaşılmaktadır. Bu açıdan aşırılık yanlısı grupların böylesi ortamlardan yararlanarak ülkedeki etnik tansiyonu artırma girişimlerinin olabileceği hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Öyle ki Yunanistan ölçeğinde Lozan Barış Antlaşması ile AB’nin ilke ve değerlerine aykırı olarak 240 İmam Yasası’nın uygulanmasıyla azınlığın dini hayatına dayatmalarda bulunulmasına koşut olarak azınlığın ibadethanelerine yapılan fiili saldırılar tehlikeli bir senaryoyu işaret etmektedir.

Bu çerçevede, Yunanistan’da maruz kaldıkları insan hakları ihlallerini hukuk çerçevesinde aşma yolunu benimsemiş olan Batı Trakyalı soydaşlarımızın sağduyulu bir şekilde hareket etmekte olmaları sevindiricidir.

Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (B.G.F.) olarak Yenicemahalle Camii’ne yapılan saldırıyı kınıyoruz.

Teşkilatımızın Balkan Türkleri konusunda taraf olduğunu hatırlatmak isteriz.

Kamuoyuna ve soydaşlarımıza önemle duyurulur.

B.G.F. Genel Sekreterliği
Bursa – 18.04.2015

 

BALKAN İSİMLİ FACEBOOK SAYFAMIZI GÖRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

 

 
Facebook'ta Paylaşın
 
  


"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız"

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman