Doç. Dr. Yüksel Özkan'ın Bulgaristan Ulusal Radyosu Horizont'ta
Yayınlanan Röportajının Türkçe Çevirisi

 
  
 

BULGARİSTAN ULUSAL RADYOSU “HORİZONT”

BAL-GÖÇ ve B.G.F. Genel Başkanı Doç. Dr. Yüksel Özkan 01.10.2014’de saat 7.45 de canlı yayın ekibi tarafından arandı.

Soru: İyi günler Sayın Özkan, Bulgaristan’da yapılacak erken genel seçimler nedeni ile Türkiye’den gelecek otobüsleri engellemek için geçişlerin engelleneceğine ne diyorusunuz?

Önce tüm dinleyicilere iyi günler diyor ve sizlere de yayın ekibi olarak iyi yayınlar diliyorum.

Bu söyleyişiyi kendi adıma değil, 100 binlerce üyemizin adına yaptığımı da belirtmek istiyorum.

Türkiye’de yaşayan 400 kadar bin Türk kökenli Bulgaristan vatandaşı bulunmaktadır. Bunlardan 150 bin civarında kişinin oy kullanma hakkı vardır.

Biz dernek olarak Sofya Merkez Seçim Kurulunun talimatlarına göre vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Bulgaristan Cumhuriyeti temsilciliklerine yani Konsolosluklara lojistik destek sağlanması konusunda yardımcı oluyoruz.

05.10.2014 Pazar günü, Bulgaristan Milletvekili Seçimleri için Türkiye genelinde 100 bin üzerinde oy potansiyeli olup, bizim bölgemiz Bursa’da ise bu sayının 40 bin olduğunu tahmin ediyoruz.

Seçimlerin Kurban Bayramına denk gelmesi nedeniyle, vatandaşlarımızın bir kısmı Bulgaristan’daki akrabalarının yanına giderek bayram tatilini orada geçireceklerdir. Dolayısı ile de oylarını kendi bölgelerinde kullanmak isteyeceklerdir.

Ancak, Bulgaristan basınından izlenmekteyiz ki, bazı aşırı milliyetçi kesimlerin Bulgaristan hududunu kapatarak, girişleri engelleme çabası içinde olacakları beyan edilmektedir.

İnsanların oy kullanmaları bir demokratik hak olup, Bulgaristan demokrasisi ne katkı sağlayacaktır.
Kaldı ki, bu çabalar boşunadır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti’nde de oylarını kullanabileceklerdir.

Türkiye’den 100’lerce otobüs her sezonda Bulgaristan’ın turistik bölgelerine hareket etmektedir. Sadece bu kış sezonunda Bursa da bulunan Bulgaristan konsolosluğu tarafından yaklaşık 4500 vize verildiğini biliyoruz. Buda sadece Bursa dan 100 otobüs demektir. Ben şimdi size sormak istiyorum, seçim olmasaydı sınırlar kapatılacakmıydı? Bu bir çifte standart değimlidir?
Bu durumun küçük siyasi çıkarları olan bir grupla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Böyle bir uygulamanın hiç demokratik olmadığını, insan haklarına aykırı olduğunu, çifte standart olarak görüyoruz ve protesto ediyoruz. Tüm kesimleri sağduyulu ve hoşgörülü olmaya davet ediyoruz ve insanların anayasal haklarının engellenmesini bir suç olduğuna inanıyoruz.

Başta Cumhurbaşkanı Sayın Plevneliyev’in ve mevcut geçici hükümetin bu tür çirkin, istenmeyen ve provakatif eylemlere karşı önlem alacakları inancındayız.

Bu seçimlerin tüm Bulgaristan vatandaşlarına hayırlı olmasını diliyorum. Bu demokratik sınavda bütün kesimlerin, hoşgörü karşılıklı saygı içinde olacağına ve demokrasinin kazanacağına inanıyorum.
İyi günler ve iyi yayınlar diliyorum.

 
 

 

 
Facebook'ta Paylaşın
 
  


"Büyük ve köklü, ulu bir ağacın dallarıyız"

 

Bal-Göç web sitesi tasarımı ve güncelleme : Erdinç Kahraman