Konferansımızda Türkmenlere uygulanan katliam kınandı

 

Kuzey Irak'taki katliama tepki

Türkmen Danışma Meclisi Başkanı Prof. Dr. Ümit Akkoyunlu, Kuzey Irak'taki Türkmenlere uygulanan katliamın son bulmasını isteyerek, "Soykırım devam ederse kanımızın son damlasına kadar savaşacağız" dedi.


Akkoyunlu, Balkan Göçmenleri Kültür ve Danayışma Derneği (BAL-GÖÇ) ile Yerel Gündem 21 tarafından Eğitim Araçları Salonu'nda düzenlenen konferansta, Kuzey Irak'taki Türkmenlerin 1920 yılından bu yana 11 katliama maruz kaldığını, ancak en şiddetlisinin günümüzde yaşandığının altını çizdi. Sadece Amerika'nın askeri işgalinin değil, diğer etnik grupların da baskısı altında olduklarını vurgulayan Akkoyunlu, Türkmenlerin toplu göçe zorlandığına dikkati çekti.
Bölgede can güvenliğinin sağlanamadığını, bu yüzden de Telafer'de 200'e yakın kayıp verildiğinin altını çizen Akkoyunlu, Amerikan işgalinin Saddam'ın diktatörlüğünü arattığını kaydetti. Akkoyunlu, katliamların en büyük amacının demografik yapıyı bozarak yeni devletçikler oluşturmak olduğuna dikkati çekerek, yakında yapılacak nüfus sayımının önemine işaret etti.

 

Hükümete çağrı
Akkoyunlu, işgal altında olan topraklarda yapılacak sayımda Türkmen nüfusun az gösterileceğini belirterek, bu endişe verici gelişmelere karşı Türk hükümetini göreve çağırdı. Hükümet ile görüşme taleplerinin geri çevrildiğini iddia eden Akkoyunlu, "Bu, sadece Türkmenlerin değil, Türkiye'nin de sorunu. Burada yaşanan soykırım Türkiye'nin bölgede etkinliğini azaltacağı gibi, uzun soluklu bir politika yürütme imkanını da zorlaştırır" dedi.
Konferansa, BAL-GÖÇ Başkanı Emin Balkan ve Yerel Gündem 21 Genel Sekreteri Tahsin Bulut katıldı.