BAL-GÖC BASIN BİLDİRİSİ-IRAK TÜRKLERİ YOK OLMA NOKTASINDA!

 
 


IRAK NÜFUSUNUN %15'İNİ KÜRTLER VE %13'ÜNÜ TÜRKMENLER OLUŞTURMAKTADIR. 3.5 MİLYONLUK VARLIKLARI İLE IRAK TÜRKLERİ BU ÜLKENİN ÜÇÜNCÜ ASLİ ETNİK TOPLULUĞU OLMALARINA RAĞMEN AZINLIK OLARAK GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR.

1534 - 1918 YILLARI ARASINDA OSMANLI İMPARATORLUĞU YÖNETİMİ ALTINDA, BU BÖLGEDEKİ DİĞER TOPLULUKLAR İLE HUZUR VE GÜVEN İÇİNDE YAŞAYAN TÜRKMENLER O TARİHTEN SONRA, BALKANLARDA YAŞAYAN KARDEŞLERİ GİBİ BASKI VE ASİMİLASYONA MARUZ KALMIŞLAR VE 1950 YILINDAN SONRA BİR KISMI ANAVATAN TÜRKİYE'YE GÖÇ ETMİŞLERDİR.

BALKAN TÜRKLERİ İLE AYNI KADERİ PAYLAŞAN IRAK TÜRKLERİ BUGÜN YOK OLMA NOKTASINA GELMİŞTİR.

IRAK'TAKİ TÜRKLERİN VARLIĞI VE HAKLARI İKİ AYRI KARAR İLE BELGELENMEKTEDİR. BUNLARDAN BİRİNCİSİ 1932 YILINDA DÖNEMİN BAŞBAKANI NURİ SAİD'İN İMZASI İLE YAYINLANMIŞ VE TEMEL HAK VE ÖZGÜRLÜKLERİ İÇERMEKTE OLUP, BUNLARIN MİLLETLER CEMİYETİ GARANTİSİ ALTINDA OLDUĞU DEKLARE EDİLMİŞTİR. İKİNCİSİ İSE 1970 YILINDA DEVRİM KOMUTA KONSEYİNİN IRAK TÜRKLERİNİN EĞİTİM VE KÜLTÜREL HAKLARINI İÇEREN YEDİ MADDELİK KARARIDIR. BU KARARLARIN HİÇBİRİNE UYULMAMIŞ VE TÜRKMENLER YILLARCA AKIL ALMAZ BASKI VE ASİMİLASYON POLİTİKALARINA TABİ TUTULMUŞLARDIR.

SON YILLARDA IRAK'TA ABD ASKERİ GÜÇLERİ VE PEŞMERGELERİN İŞBİRLİĞİ İLE YENİ BELENE'LER KURULMUŞ VE TÜRKMEN LİDERLERİ TEK, TEK ÖLDÜRÜLMEKTEDİR. ABD'NİN "ÖZGÜRLÜK HAREKATI" BARIŞ YERİNE ACI VE GÖZ YAŞI GETİRMİŞTİR.

KERKÜK, ERBİL, MUSUL VE TELEFAR'DA TÜRKMENLERİN KÜLTÜREL VARLIKLARI DA KENDİLERİ GİBİ YOK OLMA NOKTASINDADIR. %90'I TÜRKMENLERDEN OLUŞAN ÇEVRESİYLE, 700 BİN NÜFUSLU TELEFAR KENTİNDE, DÜN KERKÜK'TE GERÇEKLEŞTİRİLEN OYUNUN AYNISI OYNANMAKTADIR.

TÜRKMENLER SOYKIRIM EŞİĞİNDE OLUP GÖÇE ZORLANMAKTADIRLAR.


BİZLER HÜKÜMETİMİZİ VE TÜM SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNİ BU KATLİAMIN BÜTÜN DÜNYAYA DUYURULMASI VE DURDURULMASI İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPMAYA VE DAHA AKTİF ÇALIŞMAYA DAVET EDİYORUZ.


BAL-GÖÇ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU ADINA
BAŞKAN DOÇ. DR. EMİN BALKAN