Bulgaristan Cumhurbaşkanı Danışmanı Sabriye Sapuncieva'nın Ziyareti

 

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanının Hukuk Danışmanı Sabriye Sapuncieva, ''Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımıza asla 'göçmen' ya da 'muhacir' gözüyle bakmıyoruz. Onlar bizim Türkiye'deki elçilerimizdir'' dedi.

Sapuncieva, Bulgaristan'ın İstanbul Başkonsolosu Rusko Georgiev ile birlikte Bulgaristan'dan Türkiye'ye göçenlerin hukuksal sorunlarını görüşmek üzere Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ)'ü ziyaret etti.

Sapuncieva, burada yaptığı konuşmada, Bulgaristan göçmenlerinin geçmiş dönemlerde ve bugün yaşadıkları sıkıntıları yerinde tespit etmek ve çözümlemek için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Sapuncieva, son 14 yıldır hızla gelişen Bulgaristan'ın 2007'de Avrupa Birliği'ne gireceğini belirterek, ''AB'ye sorunsuz ve problemlerimizinbirçoğunu çözmüş olarak girmeyi istiyoruz. Bunun için Türkiye'yle daha sık temaslarda bulunarak, burada yaşayan vatandaşlarımızın sorunlarını çözmeyi amaçlıyoruz'' dedi.

Göçmenlerin sorunlarına çözüm bulmak için burada bulunduklarını anlatan Sapuncieva, Türkiye'de bulunan Bulgaristan göçmenlerinin yeni kanunları bilmedikleri için birçok yanlış yaptıklarını belirterek, göçmenlere haklarını ne şekilde geri alabileceklerini anlatacak, onlara yol gösterecek çalışma grubu öngördüklerini vurguladı.

Sabriye Sapuncieva, bu grup sayesinde hem konsoloslukların yükünün hafifleyeceğini, hem de insanların bir evrak için Bulgaristan'a kadar gitmek zorunda kalmayacağını ifade ederek, ''Biz Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımıza asla 'göçmen' ya da 'mahacir' gözüyle bakmıyoruz, onlar bizim Türkiye'deki elçilerimizdir. Onlar iki ülke arasındaki köprüdür'' diye konuştu.

 

.

.