Konferans: BULGARİSTAN'DA TÜRKÇE EĞİTİMİ (05-10-2004)

 

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin (BAL-GÖÇ) gerçekleştirdiği "Bulgaristan'da Türkçe Eğitimi" konulu konferansa konuşmacı olarak katılan öğretmen Mehmet Alev, 1999 nüfus sayımında Bulgaristan'da 800 bin civarında Türk yaşadığına dikkati çekerek, okullarda Türkçe eğitimin zorunlu olarak okutulması gerektiğini söyledi.

Alev, Osmanlı-Rus savaşından sonra sürekli kıyım, sürgün, göç ve asimilasyonlara tabi olan Türklerin, bugün itibariyle sayılarının 1 milyona ulaştığını belirterek, Türklerin kendi öz dilleri olan Türkçe'yi Bulgaristan'daki okullarda da zorunlu ders olarak okutulması için gerekli çalışmanın yapılması gerektiğinin altını çizdi. Çocukların Türkçe'yi zorunlu ders olarak okuması için Türk toplumunun destek vermesi gerektiğini dile getiren Alev, her toplumun kendi kültürünü ve dilini yaşadığı topraklar üzerinde eğitimini almasının en doğal hakkı olduğunu sözlerine ekledi.

BAL-GÖÇ Genel Merkezi'nde önceki akşam gerçekleştirilen konferansa BAL-GÖÇ Genel Başkanı Doç.Dr.Emin Balkan ve dernek üyeleri katıldı.