Kirli'de Şehitlerimiz Anıldı

 

Anma törenleri Ardino'ya bağlı Mleçino köyünde başladı. Bakan Mehmet Dikme Bulgaristan'daki Türklerin tüm dünyanın başını ülkedeki değişime çevirmesine vesile olduğunu söyledi. Dikme, hak ve özgürlüklerin sadece isim ve din ile sınırlı kalmayıp normal bir yaşam ve reel gelirlerin verilmesi gibi anlam taşıdıklarını hatırlatarak "1989'da Türkiye'ye doğru başlayan göç olayları, bir zaman sonra ters yönde işlemeye başalayacaktır, çünkü burasının yaşam standartı daha yüksek olacaktır" dedi.

Törende konuşan milletvekili ve İnsan Hakları ve Din Komisyon Başkan Yardımcısı Ahmet Hüseyin, bugün Türklerin haklarının birçoğunu aldığını ve radyo, gazete, tiyatro gibi Türkçe faaliyet gösteren derneklerin varlığından bahsetti. Bulgaristan resmi dairelerinde ikisi bakan olan toplam 3 bin Türk kadro yerleştirdiklerini belirten Hüseyin, şuanda hükümet ortağı olan HÖH partisiyle birlikte Türkler'in rönesans devrinin, en iyi günlerini yaşadığını aktardı. Hüseyin, eskiden Belene kampında yatan sürgünlere 30 leva ile 50 leva arasında emekli maaşlarına ek yapılması konusunda Meclise teklif sunduklarını bildirdi. HÖH Kırcali İl Başkanı Bahri Ömer, mevcut tehlikelere ve bölünmelere karşı halkı "Saflarınızı sık tutun, aralarınıza şeytan girmesin" sözleriyle uyardı.

İkinci tören Minik Türkan ve adına yapılan çeşmenin yanında yapıldı.Kirkovo belediyesine bağlı Mogilyane ve Kayaloba yakınlarında bulunan Türkan çeşme buradaki protestoların sembolü haline geldi. Anıtın yanına yoğun halk kitlesi, HÖH Genel Başkanı Ahmet Doğan ve bütün HÖH yönetimi, Sofya Valisi Rosen Vladimirov, Balgöç Genel Başkanı Doç.Dr.Emin Balkan, Türkan'ın annesi Fatme Öztürk, Bursa'da Kestel belediye temsilcileri, gaziler ve çok sayıda misafir katıldı. Nuri Adalı'nın anlamlı şiirleri ve Türkan için özel düzenlenen türkülerle halk yine o eski günleri hatırlayarak göz yaşlarını tutamadı.

Ahmet Doğan, 20 yılın bazılarına göre uzun, bazılarına göre kısa bir dönem olduğunu, fakat totaliter sistemin kahrını çeken; bir sistemden diğer bir sisteme geçiş yapan; benliği, ismi, dini, psikolojisi silinen biri için 20 yıl 50 – 60 yıla denk olduğunun altını çizdi.

En büyük yatırımları olan gençlerin gelecekleri için perspektifleri değerlendiren Doğan 'Onların büyük hedefleri Mogilyane veya Kirkovo olmayacak. Bu mekanlar onlar için sadece ilk basamağı teşkil edecek.
Yeni neslimiz ileride başka bir ortamda yarışacak. Gençlerimiz ne Kirkovo'da, ne Cebel'de, ne Krumovgrat'ta, ne Momçilgrat'ta yaşam sürecek. Onların hayat sürdükleri yerler Paris, Londra, Strasburg olacak, çünkü orada yarışacaklar.' diyerek o günlerin uzak olmadığını, sadece 2 yıl sonra AB'ye gireceğimizi hatırlattı.

Çok duygulanan ve göz yaşlarını silenler arasında bulunan Doç.Dr.Emin Emin Balkan, Türkan'ların artık şehit olmayacağına inandıklarını, fakat olmaması için de herkese görev düştüğünü belirtti. Doç.Dr.Emin Balkan, Türklerin birlik ve beraberliğini koruyarak önce Bulgaristan'ın sadık bir vatandaşı olunması gerektiğini, bunu yaparken benliğinden taviz verilmemesinin şart olduğunu ifade etti.

ANILARDA BÜYÜYEN MİNİK ŞEHİT: TÜRKAN FEVZULLAH
 

 
tn_58.jpg
tn_33.jpg
tn_42.jpg
 

 

 

tn_43.jpg
tn_44.jpg
tn_53.jpg
 

 

 


<-- Önceki Sayfa