Sorunlarımıza Ankara'daki görüşmelerde çözüm arandı

 
 

Anavatanda yaşayan Balkan Türkleri'nin sorunlarını değişik platformlarda dile getiren Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF), sorunu hükümet kanalıyla çözmeye çalışıyor. BGF Genel Başkanı Turhan Gençoğlu başkanlığında Ankara'ya giden bir heyet Balkan sorunları ile ilgli bir dizi görüşmeler yaptı.

 Ankara'da ilk teması İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu ile gerçekleştiren BGF yetkilileri, soydaşların İçişleri Bakanlığı'nda bekleyen sorunlarını dile getirdi. Bulgaristan'dan 1980'de Türkiye'ye göç eden soydaşların aradan 24 yıl geçmesine rağmen vatandaşlık işlemlerinin tamamlanmadığını, ülkelerine dönmeyen soydaşların ekonomik sıkıntılar nedeniyle anavatanlarını görme imkanı bulamadığını anlatan Gençoğlu, sorunlarının çözülmesi için Aksu'dan acilen adım atılmasını istedi.

 Soydaşların sorunlarıyla yakından ilgilenen Aksu, soydaşların sorunlarına öncelik vererek, Bakanlar Kurulu'na taşıyacağını söyledi. İçişleri Bakanlığı'ndaki temaslarını tamamladıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na giden heyet, burada bakanlık müsteşarı Enis Yeter'le görüştü. Görüşmede soydaşların, Türkiye'ye göç etmeden önceki çalışma ve askerlik sürelerinin değerlendirmediğini ve Bulgaristan'da emekli olan 11 bin soydaşın emekli maaşlarını çeşitli aksaklıklar nedeniyle alamadığına dikkat çeken Turhan Gençoğlu, “Federasyonumuz Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi özel danışmanıdır. Devletimiz bize bir yol gösterirse biz federasyon olarak, hemşehrilerimizin haklarını korumak üzere gerekli davaları açarız. Devletimiz yol göstersin yeterli” dedi.

Ankara'daki resmi temaslarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Sosyal Güvenlik Kurum Başkan Yardımcısı Oktay Uzunoğlu ile de görüşen soydaş temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı'na geçti. Dışişleri Bakanlığı'nda İkili Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Ahmet Bunguoğlu'nu ziyaret ettı. Ziyarette Balkan Türkleri Göçmen ve Mülteci Dernekleri Federasyonu (BGF) Başkanı Turhan Gençoğlu, Başkan Vekili Hüseyin Kocaman, Başkan Yardımcısı ve BalGöç Genel Başkanı Doç. Dr. Emin Balkan, Federasyon Genel Sekreteri Mehmet Albar, Yönetim Kurulu Üyesi Fethi Can, Muhasib Sabri Mutlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Akgün ile AKP Bursa Milletvekili Mustafa Dündar hazır bulundu.