BAL-GÖÇ Osmangazi Şubesi'nde Basri ŞEN başkan seçildi

 
.
Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) Osmangazi Şubesi kongresi yapıldı. Basri Şen'in başkanlığa seçildiği kongrede, önemli nüfusa sahip soydaşların, toplumda etkin olabilmeleri yönünde birlik mesajları verildi.

Siyasi parti yöneticilerinin büyük ilgi gösterdiği kongrede, BAL-GÖÇ Genel Başkanı Emin Balkan da yaptığı konuşmada, Bursa'nın göçmen kenti olmasına rağmen, bunun sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere yansıtılamadığını ifade etti. BAL-GÖÇ üyeleri ve soydaş kitlesinin toplum içinde daha aktif olabilmesinin üzerinde duran Balkan, azınlık durumunda yer aldıklarını söyledi.

Birlik çağrısında bulunan Balkan, özellikle Bulgaristan ve Türkiye'de yapılacak yeni yerel seçimleri önemli bir sınav olarak gösterdi. Balkan, Bursa'daki nüfus gücü de dikkate alındığında, belediye başkanlarının kendi aralarından çıkmaması için bir neden olmadığını vurgulayıp, kenetlenme istedi.

CHP Milletvekili Kemal Demirel, kendisinin de bir göçmen olduğunu hatırlatıp, Bursa'nın göçmenlerin başkenti olması gerektiğini vurguladı.
Demirel, göçmen nüfusunun Bursa'daki çalışmalarıyla ülke ekonomisi ve sanayisinde önemli, örnek ve öncü güç olduğuna değinerek, buna rağmen Bursa'nın devletten hak ettiği yatırımı alamadığını belirtti. Demirel,bunun aşılması için önemli bir nüfusa sahip soydaşlara görev ve sorumluluk düştüğünü anlattı.

DYP İl Başkanı İlker Özaslan ise sivil toplum örgütlerinin, demokrasi kavramını oluşturan ve ortaya koyan kurumlar olduğunu belirterek, BAL-GÖÇ'ün de önemli bir yere sahip olduğunu ifade etti. Ancak Özaslan, önemli kitleyi oluşturan göçmen nüfusun, sivil toplum örgütlerinde ön plana çıkamadığına işaret etti.

 

..

..

..

..

.